Raport krajowy
Raport krajowy: stacje bazowe w danych UKE
Przekrój całego zaimportowanego rejestru pozwoleń radiowych UKE: rozkład stacji po województwach, profil każdego operatora, obecność kolejnych pokoleń sieci, rola pasm i współdzielenie masztów. Wszystkie liczby są wyliczane przy każdym otwarciu strony, nie przepisane do treści.
Rozkład infrastruktury po województwach
Rejestr nie rozkłada się równo. Województwo mazowieckie skupia 16,4% wszystkich stacji (3 984), a opolskie zamyka zestawienie z 580 stacjami. Kolumna stacji na lokalizację pokazuje, gdzie infrastruktura zagęszcza się w tych samych miejscowościach, zamiast rozchodzić się po nowych.
| Województwo | Stacje | Udział w kraju | Lokalizacje | Stacje na lokalizację | Stacje z 5G | Najwięcej stacji ma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| mazowieckie | 3 984 | 1 115 | 3,6 | 3 589 (90,1%) | P4 sp. z o.o. · 32,6% | |
| śląskie | 2 306 | 439 | 5,3 | 2 146 (93,1%) | P4 sp. z o.o. · 36,7% | |
| wielkopolskie | 2 151 | 773 | 2,8 | 1 861 (86,5%) | T-Mobile Polska S.A. · 31,5% | |
| dolnośląskie | 1 962 | 622 | 3,2 | 1 762 (89,8%) | P4 sp. z o.o. · 35,9% | |
| małopolskie | 1 798 | 553 | 3,3 | 1 631 (90,7%) | P4 sp. z o.o. · 34,5% | |
| pomorskie | 1 635 | 519 | 3,2 | 1 493 (91,3%) | P4 sp. z o.o. · 34,6% | |
| zachodniopomorskie | 1 524 | 560 | 2,7 | 1 403 (92,1%) | P4 sp. z o.o. · 41,4% | |
| łódzkie | 1 386 | 502 | 2,8 | 1 190 (85,9%) | P4 sp. z o.o. · 33,9% | |
| lubelskie | 1 273 | 601 | 2,1 | 1 070 (84,1%) | P4 sp. z o.o. · 35,8% | |
| warmińsko-mazurskie | 1 257 | 612 | 2,1 | 1 124 (89,4%) | P4 sp. z o.o. · 39,8% | |
| kujawsko-pomorskie | 1 137 | 432 | 2,6 | 1 005 (88,4%) | P4 sp. z o.o. · 34,6% | |
| podkarpackie | 1 082 | 473 | 2,3 | 918 (84,8%) | P4 sp. z o.o. · 38,4% | |
| lubuskie | 842 | 330 | 2,6 | 711 (84,4%) | P4 sp. z o.o. · 35,0% | |
| podlaskie | 824 | 410 | 2,0 | 705 (85,6%) | P4 sp. z o.o. · 39,0% | |
| świętokrzyskie | 589 | 291 | 2,0 | 490 (83,2%) | Orange Polska S.A. · 31,4% | |
| opolskie | 580 | 266 | 2,2 | 510 (87,9%) | P4 sp. z o.o. · 35,9% |
Gdzie 5G jest, a gdzie go brakuje
Najwyższy udział stacji z rekordem 5G ma śląskie: 93,1%. Najniższy ma świętokrzyskie: 83,2%. Różnica 9,9 pkt proc. jest różnicą między zapisami pozwoleń, a nie pomiarem zasięgu, bo pozwolenie nie przesądza, że nadajnik pracuje komercyjnie.
| Technologia | Rekordy radiowe | Stacje | Udział stacji | Co oznacza w rejestrze |
|---|---|---|---|---|
| LTE | 106 660 | 23 208 | 95,4% | warstwa danych 4G, dziś nośnik większości ruchu w sieciach komórkowych |
| 5G | 39 096 | 21 608 | 88,8% | warstwa danych 5G, jej realne możliwości zależą od pasma, w którym pracuje |
| GSM | 32 579 | 21 672 | 89,1% | połączenia głosowe i SMS w standardzie 2G, nadal wykorzystywane przez alarmy, windy i liczniki |
| UMTS | 32 569 | 21 857 | 89,8% | transmisja danych 3G, w Polsce wygaszana przez operatorów na rzecz LTE i 5G |
| GSM-R | 768 | 768 | 3,2% | kolejowa odmiana GSM, obsługuje łączność ruchu kolejowego, a nie abonentów sieci komórkowych |
| CDMA | 406 | 406 | 1,7% | historyczna technologia dostępu radiowego, w rejestrze UKE występuje szczątkowo |
Profil każdej sieci
Liczba stacji nie mówi wszystkiego. Kolumna rekordów na stację pokazuje, jak gęsto obłożona jest pojedyncza konstrukcja: P4 sp. z o.o. ma ich 12,7, a Polkomtel sp. z o.o. tylko 1,6. Charakter sieci wynika z czegoś innego, z tego, czy przewagę mają pasma dolne, które trzymają zasięg, czy górne, które przenoszą ruch skoncentrowany blisko stacji.
| Operator | Stacje | Rekordy | Rekordy na stację | Stacje z 5G | Województwa | Charakter sieci |
|---|---|---|---|---|---|---|
| P4 sp. z o.o. GSM · UMTS · LTE · 5G | 8 527 | 108 707 | 12,7 | 8 125 (95,3%) | 16 | sieć zrównoważona |
| Orange Polska S.A. GSM · UMTS · LTE · 5G | 6 751 | 50 173 | 7,4 | 6 731 (99,7%) | 16 | sieć zrównoważona |
| T-Mobile Polska S.A. GSM · UMTS · LTE · 5G | 6 599 | 49 715 | 7,5 | 6 589 (99,8%) | 16 | sieć zrównoważona |
| Polkomtel sp. z o.o. GSM · UMTS · LTE · 5G | 1 558 | 2 519 | 1,6 | 163 (10,5%) * | 16 | rejestr opisuje tę sieć tylko częściowo |
| PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. | 768 | 768 | 1,0 | 0 (0,0%) | 16 | brak pasma w rejestrze |
| PGE Systemy S.A. LTE | 123 | 171 | 1,4 | 0 (0,0%) * | 10 | rejestr opisuje tę sieć tylko częściowo |
| Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe GSM · LTE | 3 | 24 | 8,0 | 0 (0,0%) | 1 | sieć nastawiona na zasięg |
| NORDISK POLSKA Sp. z o.o. | 1 | 1 | 1,0 | 0 (0,0%) * | 1 | rejestr opisuje tę sieć tylko częściowo |
Współdzielenie masztów
W rejestrze jest 1 899 punktów o tych samych współrzędnych, na których wpisy ma więcej niż jeden operator. Odpowiada za to 3 838 wpisów stacji, a na jednym punkcie wpisy ma nawet 3 operatorów. Zestawienie par pokazuje, kto faktycznie dzieli konstrukcje.
| Para operatorów | Wspólne punkty |
|---|---|
| P4 sp. z o.o. + T-Mobile Polska S.A. | 911 |
| Orange Polska S.A. + P4 sp. z o.o. | 774 |
| P4 sp. z o.o. + Polkomtel sp. z o.o. | 92 |
| Polkomtel sp. z o.o. + T-Mobile Polska S.A. | 84 |
| Orange Polska S.A. + Polkomtel sp. z o.o. | 79 |
| Orange Polska S.A. + PGE Systemy S.A. | 13 |
| Orange Polska S.A. + T-Mobile Polska S.A. | 11 |
| PGE Systemy S.A. + T-Mobile Polska S.A. | 5 |
Do czego służy każde pasmo
Pasmo decyduje o tym, czy stacja obsługuje duży obszar, czy dużo ruchu na małym obszarze. Ten sam podział stoi za klasyfikacją sieci w tabeli operatorów.
| Pasmo | Grupa | Rekordy radiowe | Stacje | Rola |
|---|---|---|---|---|
| 2100 MHz | środkowe | 68 095 | 21 863 | warstwa pojemnościowa UMTS i LTE, coraz częściej przenoszona na 5G |
| 1800 MHz | środkowe | 45 719 | 21 660 | kompromis zasięgu i pojemności, w praktyce najczęstsza warstwa robocza LTE |
| 900 MHz | dolne | 28 361 | 8 680 | historyczna warstwa podstawowa GSM, dziś dzielona z LTE, duży zasięg pojedynczego sektora |
| 2600 MHz | górne | 23 085 | 21 753 | duża pojemność na krótkim dystansie, stosowana tam, gdzie ruch koncentruje się w jednym miejscu |
| 800 MHz | dolne | 21 968 | 20 798 | podstawowe pasmo zasięgowe LTE, przenika przez ściany lepiej niż pasma wyższe |
| 3600 MHz | górne | 11 082 | 10 413 | właściwe pasmo 5G o najwyższej przepustowości i najmniejszym zasięgu pojedynczego sektora |
| 700 MHz | dolne | 10 987 | 5 118 | warstwa zasięgowa 5G, dobrze pokrywa tereny otwarte i wnętrza budynków kosztem przepustowości |
| 420 MHz | dolne | 1 842 | 1 063 | wąskie pasmo profesjonalne, w rejestrze pojawia się przy sieciach dyspozytorskich, a nie przy sieciach abonenckich |
| 450 MHz | dolne | 171 | 123 | bardzo duży zasięg przy niskiej przepustowości, typowe dla łączności specjalnej i urządzeń IoT |
Skąd te liczby i jak je cytować
Źródło i przetwarzanie
- Dane pochodzą z publicznych wykazów pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
- Ten raport liczy pakiet ze stanem na 25.09.2026, importowany co tydzień.
- Wpisy są normalizowane do stacji, lokalizacji, operatorów, technologii i pasm; rekord radiowy odpowiada jednemu pozwoleniu na sektor i pasmo.
- Pozwolenie radiowe nie jest dowodem, że nadajnik pracuje komercyjnie, więc raport opisuje zarejestrowaną infrastrukturę, a nie zmierzony zasięg.
Cytowanie
Liczby zmieniają się z każdym importem, więc przy cytowaniu warto podać datę pakietu UKE.
Raport krajowy: stacje bazowe w danych UKE, Sieci Bezprzewodowe, dane UKE ze stanem na 25.09.2026, https://sieci-bezprzewodowe.pl/raport-krajowy/
Dane stojące za tym raportem są dostępne publicznie przez REST API serwisu, bez rejestracji i bez klucza.